اقامت دائم مالتا
اقامت دائم مالتا
احترام به حس مالكيت
 خيلي از مواقع كودك نسبت به اسباب بازي خود احساس مالكيت قوي دارد و حاضر نيست آن را به كودكان ديگر بدهد. اين موضوع امكان دارد  باعث بحث و مشاجره بين كودكان شود و سپس با ورود والدين به ماجرا موجب دعوا و تحقير يك يا هر دو كودك شود. كودكان نيز امكان دارد آزرده‌ خاطر و ناراحت شوند و نسبت به يكديگر حس بدي پيدا كنند و نگرششان به والدين نيز تحت تأثير قرار گيرد.برخورد صحيح پدر ومادرها با حس مالكيت كودكان اهميت زيادي دارد. برخورد با كودك بايد به صورتي  باشد كه هم حس احترام و حس مالكيت كودك خدشه‌دار نشود و هم حس دوستي و سخاوت كودك رشد كند.
اهميت حس مالكيت در كودكان و ضرورت برخورد مناسب والدين
رشد و تكامل انسان در دوره كودكي از نظر اجتماعي، عاطفي، شناختي و جسماني داراي ويژگي‌هايي است كه قسمتي از آنها مي‌تواند كودك را از نظر سلامت رواني آسيب‌پذير سازد . يكي از موضوعاتي كه در رشد ذهني و اجتماعي كودكان مطرح است، حس مالكيت است. از دو سالگي به بعد حس مالكيت در كودكان رشد بيشتري مي‌يابد.
كودكان نسبت به اشياء بيروني مانند اسباب بازي‌هايشان كه از جمله مهم‌ترين موضوعات هستند، حس مالكيت شديدي پيدا مي‌كنند. براي كودكان در دوره سني ۲ تا ۵ سال مالكيت و حس تعلق نسبت به اسباب بازي‌هايشان بسيار اهميت پيدا مي‌كند.در اين دوره كودكان نسبت به عوامل تهديد احساس مالكيت شان (مانند كودكان ديگر كه مي‌خواهند با اسباب بازي‌هاي آنها بازي كنند يا پدر و مادر كه مي‌خواهند اسباب بازي را از آنها گرفته و به ديگري دهند و…) مقاومت كرده و برخوردهاي سختي مي‌كنند و با گريه، جيغ و فرياد سعي مي‌كنند اشياء خود را نگه دارند.
پدر و مادرها معمولاً به دليل ناآگاهي از اين حس كودكان با برخوردهاي ناصحيح باعث آسيب رواني و اجتماعي به كودكان مي‌شوند. از آنجا كه رشد اجتماعي فرآيندي است كه در قالب سازگاري متقابل كودك با همسالان و محيط ايجاد شده و كودك از طريق رشد اجتماعي مناسب مي‌تواند رفتار ديگران را درك كرده و رفتار خود را كنترل و تعاملاتش را نيز تنظيم كند.برخورد صحيح والدين در برابر حس مالكيت كودكان در هنگام بازي با همسالان مي‌تواند كمك شاياني به مهارت‌هاي سازگاري با همسالان و رشد اجتماعي كودكان بكند.
شيوه برخورد مناسب والدين با مشاجره كودكان بر سر مالكيت
بيشتر والدين دعواي كودكان را بر سر اسباب بازي‌هايشان شنيده‌اند و تجربه كرده‌اند. موضوعاتي مثل اينكه كودكي نمي‌خواهد اسباب بازي خود را به كودك ديگري بدهد، دعوا بر سر اينكه هر كدام چه مدت با اسباب بازي بازي كنند، عدم شريك شدن در استفاده از اسباب بازي‌ها با يكديگر و…
در چنين مواقعي والدين با ورود به ماجرا بايستي برخوردي منصفانه داشته باشند. برخورد  با كودك بايد به صورتي باشد كه حس دوستي و مشاركت كودكان رشد يابد و به حس مالكيت كودك صاحب اسباب بازي نيز احترام گذاشته شود، نه اينكه اختلافات يا تنفر و عقده بين كودكان به وجود آيد.در چنين مواقعي والديا والدين با حفظ آرامش خود ابتدا بايستي از علت و موضوع دعواي بين كودكان  آگاهي كسب كند و از دو كودك نظرات آنها را بخواهد. سپس از آنها بپرسد «چه كسي ابتدا و به چه مدت با اسباب بازي سرگرم بوده است؟» بعد كودك صاحب اسباب بازي كه مشغول بازي بوده است را از احساس كودك ديگر مطلع كند.
پرستار كودك-پرستار سالمند-پرستار بچه-پرستار سالمند در منزل-نگه داري نوزاد-نگه داري كودك در منزل-خدمات پرستاري شبانه روزي
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۱:۵۴:۴۱ ] [ bahargate2017 ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 10
دیروز : 31
افراد آنلاین : 1
همه : 2843
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب